Először is BUÉK belétek az ördög, mint Christine Brown-ba a Pokolba taszítva filmben! Mint oly sok mindent életünk során, most is magunk mögött hagytunk egy évet, csak ugye erre számítani lehetett, ennek pedig nagyon tudunk örülni, mert ez egy biztos pont az életünkben. Új naptárral együtt új filmek is érkeznek a mozikba, vagy a tékákba, amelyek szintén biztos pont, vagy ha nem is, akkor meghatározott ütemben változik. De mielőtt ezekre irányítanánk a figyelmünket, nézzük meg milyen volt a 2009. Először a 3D-s felhozatalt tekintve.
Úgy érzem viszonylag bőséges évet zárhattunk, bár maradt bőven hiányérzetem, főleg a 2008-as A sötét lovag, Vasember és Trópusi vihar féle filmeket követően. A minőségi szórakozás többeket is arra késztetett, hogy mélyebben a zsebükbe nyúljanak, ha filmnézési szokásainak szeretne hódolni, Amerikában ugyanis már az Avatar premierje előtt hajszálnyira volt az éves mozis bevételi átlagának, hiszen a történelemben először 10 milliárd dollárnál is többet költöttek mozira, ez pedig nézőszámban is a legjobb 2004 óta. Szóval nem kenhetjük feltétlenül az inflációra a javulást, azért a 3D-s vetítések általánossá válása is besegített egy kicsit a dologba, ami itthon is kapott egy kis szelet, ha nem mindjárt vihart.

Januárban odakint, illetve Februárban már hazánkban is megtekinthető volt a Véres Valentin c. horror remake RealD-s technológiával, ami ugyan bevételi rekordokat nem döntögette még, de tisztességes starttal rendelkezett. Nálunk a film idejében még csak Budapesten lehetett megtekinteni a 3D-s horrort, aminek érdekeltsége bebizonyította, hogy a műfajnak komoly rajongótábora van, csak vagy a marketing stratégia van elhibázva, vagy a torrent oldalak ludasak. Utóbbi esetén csupán elmélet, hogy a horror rajongóit csak különleges térélményt ígérve késztethetik fizetésre egy filmért. Szeptemberben A végső állomást már lényegesen szélesebb körben futott, így Győrött, Pécsen, Miskolcon illetve Debrecenben is látható volt… csak a teljesség igénye nélkül. Az ilyen technológiát feldolgozni képes Digitális termek a Jégkorszak 3 – A dínók hajnala c. animációs filmmel terjedtek el, ami talán nagyban hozzásegítette a filmet, hogy hazánkban a tavalyi év legnézettebb filmje legyen. Visszakanyarodva a horrorhoz, anno A végső állomás 3D-re is bőven több, mint 100 ezer néző fizetett be és összesen 7 moziban játszották, de egy olyan animációs filmre, amely 2D-ben is jelen volt a termekben, ráadásul komolyabb múlttal rendelkezik, összességében több, mint 600 ezren váltottak jegyet, és 750 millió forintnál is több került a kasszába. Azért nem jelent minden 3D-s vállalkozás biztos anyagi sikert és itt főleg a Derült égből fasírtról van szó, mely 2D-s termek mellett is csak távolról köszön a 100 ezredik jegyváltónak, vagyis köszönne. A Fel c. Pixar animációs filmre pedig épp 200 ezren fizettek itthon 2D-s és 3D-s vetítésekre összesen. Az év végére pedig megérkezett a legnagyobb látványosságoktól híres Avatar, a Titanic, a Terminator és még sok más klasszikus film rendezőjének, James Cameron vizuálorgiája. A 2D-ben és 3D-ben, és IMAX3D-ben is játszott fantasy-sci-fi kalandfilmet 255 ezren látták 11 nap alatt. Csak egy kis összehasonlítás, hogy az Alkonyat: Újhold 266 ezer nézőnél tartott ebben a pillanatban, pedig majd egy hónappal korábban bemutatták. Az emelt 3D-s jegyárak miatt a bevétele pedig már akkor bőven magasabb volt, hiába nem akartak fogyni a jegyek elővételben, helyszínen az óta már alig lehet jó helyre jegyet szerezni, sokszor még 2D-s előadásra sem. Az érdeklődés javulása pedig egyre fokozódik, így elképzelhető, hogy 2010-ben a 2009-ben bemutatott filmek közül James Cameron filmje ráverhet, de mindenképpen megszorongatja a Jégkorszak makkját.
Ezeken kívül már csak a Karácsonyi énekről nem sikerült szót ejtenem, ami kizárólag 3D-ben látható, és ezzel a lehetőséggel nem sokkal kevesebb, mint 100 ezer néző élt, de ott van még a majdnem teljes apátiát övező Légy a Holdon 3D, amit csak igen kis számban látogattak.
A 3D-s filmek kínálata pedig folyamatosan növekszik, így nem kerülheti el a Nyíregyházi Palace mozi sem, hogy két termet (az 1-est és az 5-öst) is digitálissá varázsoljanak, ami a 3D-s előadásoknak kedvez majd. Elvégre 2009-ben elindult valami, ami megreformálja a mozit, de ahogy az első piros-kék szemüveges 3D-s filmek sem váltak az 50-es éveket követően általánossá, vagy ahogy a szagos mozi sem terjedt el, ami egyébként érthető, vagy egyéb nézőcsalogató effektek sem váltak teljesen általánosság, előbb-utóbb ráun a közönség, vagy egyszerűen csak ez lesz az általános, mint az első hangosfilm 1927-ben, vagy az első színes film.
De ha már a 3D-nél tartunk, íme a Step Up 3D poszter!