Slumdog Millionaire - Gettó milliomos
8 Oscar díj nem kevés. Már a 10 jelölés is meglepően sok volt, ahhoz képest, hogy a filmet eredetileg nem is akarták moziba bevinni, csak DvD-n megjelentetni, ezért csak viszonylag alacsony, 15 millió dolláros büdzsét kapott a Gettó milliomos. De végül csak bejutott a legjobbaknak kijáró verseny válogatottjai közé, mi több tarolt is. Akárcsak a film alaptörténete, miszerint egy nyomornegyedben nevelkedett szegény legény hihetetlen pénzmennyiséget nyerjen a Legyen Ön is Milliomosban, úgy maga a kész film is egy nehezen hihető sikertörténet. Ugyanúgy felmerül a csalás gyanuja, tehát adtam az alkalmon és beültem rá, hogy górcső alá vessem és megvizsgáljam, valóban olyan jó-e a film, hogy 8 Oscart elhozzon.
Maga a film nem annyira, tényleg lehetne sorolni a hibákat: kicsit vontatottá válik a közepére, túl hatásvadász a végére, a szerelmi szál gyökereit nem bontakoztatják ki, pedig arra épül a film... de most akkor érdemes ezeken csámcsogni, miközben Danny Boyle (Transpotting, 28 nappal később) rendező a tavalyi év legnagyobb ötletének birtokosa lehet? Indiai közegben forgatott boolywoodi stílusban egy kedves, drámai és meglepő fordulatokkal rendelkező mesét, ami néhol elrettentően realisztikus, máskor pedig zavarbaejtően sablonos. Az unalomig ismert sémákat bátran használja egy olyan hangulati közegben, amibe valójában bele sem illik, épp ezért működnek a hatáskeltő mechanizmusai olyan remekbeszabottan. A főhős Jamal karakteréből csak úgy sugárzik a tudatlanság, hogy az unalomig ismert, bár megunhatatlan Kirk Lazarus elméletével éljek ismét, egy kretén jelenik meg előttünk a vásznon, aki bebizonyítja nekünk, hogy nem az. Ezt követően pedig nem nehéz vele azonosulni, hiszen azonnal szimpatikussá válik nekünk, de motivációját a film végéig nem értjük meg. Köszönhető ez a remek vágásnak és a jól megírt forgatókönyvnek, és talán a rendezésnek is, aminek képviselői megérdemelten feszíthettek az Oscar jelöltek között. A hangulat fokozását illetően a score és az operatőri munka is kiváló minősítést kap tőlem, ahogy a legjobbnak ítélték meg őket az Akadémiánál is. A hangkeverés is nagyszerű volt, ám véleményem szerint a Kung Fu Pandat meg kellett volna még egyszer hallgatnia az illetékeseknek, mielőtt kihagyják, így a tavalyi palettából én neki ítéltem volna. Na és persze ott van a legjobb dalbetét, a Jai Ho, ami elvitte az aranyszobrot. Önmagában itt is az ötlet díjazandó, hiszen a boolywoodi stílus mögött ez a táncos party-szám egy szerelmi jelenetet szimbolizálna a film végén, ám ha ez a dalbetét nyert, úgy ez alapján be lehetne válogatni évente több filmből is jobbakat India filmjeinek palettájáról. Peter Gabriel - Down to Earth c. számának pedig odaajándékozhattuk volna a neki járó szobrot, hiszen a maga műfajában különlegesebbet alkotott. Persze ez még mindig az én egyéni véleményem. De ha már csalásról van szó, még az Oscar díjt követően is megjelentek ilyen hírek, hogy a filmben szereplő gyermek színészeket azóta sem fizették ki. Mondjuk életszerű, hogy a már akkor is 200 milliós bevételből nem telik rá, ami azóta 325 millióra duzzadt.
Ezen írásom után úgy érzem végre elindíthatom a 2009 legjobb filmjeinek listáját, élén a Gettó milliomossal. De hogy mi is a végleges válaszom arra a kérdésre, hogy megérdemelte-e a legjobb film díját a Gettó milliomos?
A: A jelöltek közül valóban kiemelkedő és egyedi - 8 pont
B: Minden képkockája tökéletes - 10 pont
C: Remek szórakozás, de sokkal jobbak is voltak a tavalyi palettán - 6 pont
D: Nem érdemes rá időt szakítani - 4 pont
(A helyes válasz a film utolsó kérdésének nyertes válaszának betüjelében található)