Orca - A gyilkos bálna (1977)
Nem tartom túl értelmesnek ennek a filmnek a témáját, ám a kivitelezését annál inkább kiemelném a középszerből. A történet egy halászról szól, aki elhatározza, hogy elfog egy élő gyilkos bálnát, amit majd jó pénzért továbbít egy cirkusznak, ám a terve kudarcba fullad, mivel a hím helyett a várandós nőstényt találja el, aki felismerve a veszélyt, inkább azonnali öngyilkos akcióba kezd, ami senkinek nem lesz jó. Főleg a párjának, aki mindezt végignézi, és mint ahogy a film elején is a néző szájába rágják, hogy ez az állat annyiban hasonlít az emberhez, hogy személye tartalmazza a bosszúvágyat és megjegyzi azt, aki ártott neki, jelen esetben Nolan kapitányt. A gyilkos bálnának pedig megvannak az eszközei, hogy kikényszerítse a felelőtlen halászt a tengerre, ahol megküzdenek egymással. Elpusztítja a halállományt, tönkreteszi az összes hajót, kivéve Nolan kapitányét, ráadásul kétlábú főhősünk, na milyen házban lakik? Naná, hogy övé az a szép nagy ház, aminek tartógerendái még a tengerbe lógnak...
A gyilkos bálna nem a művészet magasiskolája, inkább a 70-es évek végén jellemző exploitation műfajhoz áll közelebb, de annál komolyabb... már attól függ ki veszi komolyan a fenti történetet, mindenesetre nem kevéssé stílusosan öltöztetik, ami után a végeredmény egyszerre lesz horrorisztikus és drámaian megható, bár ez utóbbi talán Ennio Morricone csodálatos zenéjének köszönhető, ami csak a film témája miatt nem ismertebb például A jó, a rossz és a csúf c. film témájánál. A mozi azon kívül, hogy a felelőtlenségről ad alternatívát egy válaszreakció Spielberg Cápa c. filmjére, ami a tenger királyának állítja be az "emberevő" halat, miközben a kardszárnyú delfin erősebb a vízben. Ezt a film első fejezetében be is mutatja, amikor egy nagy cápa támadást hiúsít meg a címben szereplő vízi emlős, jelezve, hogy ő domináns a vízben. Erre aztán 1978-ban a Cápa 2-ben írtak egy jelenetet, amiben két fiatal egy partra vetett gyilkos bálnát talált, ami tartalmazott egy nagy harapásnyomot. A másik ami Spielberg Cápájára utalt, az az állat birtokos jelzője, ahogy a Cápában is elhangzik "a mi cápánk", úgy az Orcában is van olyan párbeszéd, amiben megjelenik "az én bálnám" kifejezés.
A főszereplők közül nincs kiemelkedő karakter, leszámítva Nolan kapitányt, akit Richard Harris alakított, viszont kellően változatos színben tűnnek fel, így nem teszi unalmassá a filmet. 1977-es viszonyokhoz képest nagyon szépen megvalósították a történetet, amibe bele lehet kötni, de aki egy kicsit is vonzódik az ilyen sztorikhoz, az nem fog, aki meg nem, az nem nézi meg. Én mindenesetre gyermekkorom óta szeretem az ember és a bálna között zajló lelki és tettleges harcát, és most többször újranézve sem változott a véleményem róla. Elfogultságomat nem leplezve 10 pontot adok az imdb-n alig 3000 szavazattal rendelkező 4.9 pontos átlagon álló filmnek.