Rádióaktív sugárzás következtében képes a test átalakulni egy kicsit. Az állatvilágban már tapasztalhattunk érdekes dolgokat, szép nagyra megnőttek a halak. Ezzel az alapötlettel kreálták meg a filmtörténelem egyik legismertebb szörnyét, mely 1954-ben került először mozivászonra.
Gojira (Godzilla) - 1954
A Roland Emmerich féle Amerikai moziváltozatot nyilván többen ismerik, pedig az egy abszolút más úton haladt. Emmerich egy közönség számára emészthető akció-katasztrófafilmet készített igen komoly látványvilággal, ugye 1998-ban már elég sokmindenre képes volt a filmtechnika, ellenben az 1954-es eredetivel, aminek sokkal több mögöttes mondanivalója van, illetve annál jobban fókuszál a technika fejlődésének (mint például az atombomba, ami rádióaktivitást idézett elő) veszélyeire. Ezzel együtt a háború fogalmát is megkritizálja. Említés szinten egyéb dilemmákról is szó esik, mint például, hogy el kell-e pusztítani az emberiséget terrorizáló szörnyet, vagy tanulmányozzuk, hiszen hihetetlen felfedezés ez a lény. Természetesen az egyre kaotikusabb helyzet következtében folyamatosan Godzilla elpusztítása a cél.
Nem túl vidám hangulatú film a japán Godzilla, azon gondolkodtam, hogy ha Roland Emmerich helyett Micheal Bay kapja meg a rendezés jogát, nem ment volna el más irányba, hanem egyszerűen modernizálta volna a régit, áthelyezte volna Amerikába és leforgatta volna ugyanazt, olyan pátoszos hangulatú dráma lett volna, ami felvette volna a versenyt az Armageddonnal. A végén persze el lehet gondolkodni, hogy ha azokkal a nukleáris fegyverekkel próbálták elpusztítani, amikkel teremtették, talán újabb Godzillákat teremtettek a vele folytatott harcban. Ajánlom a Gojira c. filmet azoknak, akik szeretik a régi, fekete-fehér szörnyfilmeket, senkit ne zavarjon, hogy a szörnyet egy báb jeleníti meg, ez abban a korban népszerű trükk volt. Én még visszasírom azt a kort. A "gagyi" jelenetek ellenére is 7.3 ponton áll az imdb-n. Tőlem megkapta a 9 pontot.
Persze a Gojira sikeres mozi volt, nem volt viszonzatlan a készítők szeretete sem, máig közel 40 Godzilla film készült. Köztük 2004-ben a
Godzilla: Final Wars (2004)
Ez már egy egészen friss mű, mégsincs telepakolva mindenféle speciális effektekkel, 2004-ben még mindig bábok mozgatják a szörnyeket, na de itt már rengeteg szörny feltűnik. 50 év alatt igen sok Godzilla filmben, sok nagy szörny ellenfelet elfogyasztott a kedvenc óriásgyíkunk, de ezen moziban, majdnem mindegyik felsorakozik ellene, illetve először az emberiség ellen. Az emberek is mutálódtak, némelyik erősebb és gyorsabb, csoportba szerveződtek, aminek az a feladata, hogy ártalmatlanítsák a Földet veszélyeztető óriás szörnyektől. A rendező Ryuhei Kitamura ezzel a filmjével kezdi kivívni nálam a legjobb japán rendező címet, mondjuk nekem nagyon tetszik a stílusa, ha ezt a filmet a Versus mellé állítom. Az, hogy gagyinak ható bábuk jelenítik meg a szörnyeket, valahogy nem izgat különösebben, hiszen igazán stílusosan hat a képernyőn. Aki már látott Kitamurától filmet, az sejtheti, hogy miről beszélek.
A történetről csak röviden: az M-szervezet (M = Mutáns) jégbe fagyasztja Godzillát, de hamarosan új szörnyek jelennek meg, akiket idegen lények küldek az emberiségre, hogy elpusztítsák azt, de aztán a fagyi visszanyal, mert a Mutáns szervezet tagjai tökös legények és jól tudnak karatézni. Kezdetét veszi a háború, aminek végkimenetelen az emberek számára esélytelen lenne, ha Végső háborúk címmel ki nem engednék a jégbe fagyott Godzillát, hogy pusztítsa el a többi szörnyet. Aztán a végéig még további Dragonball szintű harc következik a bábszörnyek között, ami ehhez a lehetetlenül hangzó megoldáshoz képest meglepően látványos. Tudnak ezek a japánok, főleg, ha Kitamura bácsi dirigál nekik. Az imdb-t használók 6.6 pontot szavaztak meg neki, tőlem simán jár most is a 9 pont.